Trápí vás Raynadův fenomén (záchvaty bolestivého zblednutí a následného zmodrání prstů na ruce)?


Raynaudův fenomén (RF) je stav záchvatovitého zblednutí a následného zmodrání periferních částí končetin. Nejčastěji se projevuje na prstech rukou, kde je provázen nepříjemnou bolestí a poruchou citlivosti. Někdy bývají postiženy prstce na nohou nebo ušní lalůčky. Typicky bývá vyprovokován chladem, méně často vibracemi při manuální práci. Potíže trvají od 15 do 60 minut, vzácněji déle.

RF bývá vyvolán vazospazmem (křečí) drobných cév rukou a prstů. Ve většině případů se jedná o tzv. primární RF, který je čistě funkční abnormalitou drobných cév. Významně častěji jsou postiženy ženy a stav se může kombinovat s migrénou, zvýšenou potivostí rukou nebo závratěmi při nízkém krevním tlaku. Vzácnější příčinou může být zúžení větších tepen horních končetin nebo ucpáním drobnějších tepen ruky embolií (vmetkem) krevních sraženin. RF však může doprovázet i některá závažnější onemocnění, nejčastěji revmatického nebo hematologického původu. V tomto případě mluvíme o sekundárním RF. Potíže tady bývají intenzivnější, častější a v závažnějších případech vedou ke vzniku ranek nebo boláků na konečcích prstů.

Diagnostika spočívá ve zhodnocení příznaků, podpořeném fotografií typických barevných změn prstů. Dále provádíme ultrazvukové vyšetření velkých tepen ruky pro vyloučení jejich zúžení nebo ucpání. V případě podezření na sekundární RF indikujeme komplexní vyšetření krve a vnitřních orgánů, především se však zaměřujeme na vyloučení revmatologického onemocnění. Ke správné diagnóze může přispět vyšetření drobných cévek (kapilár) nehtového lůžka, tzv. kapilaroskopie.

Léčba není jednoduchá. Léky na zmírnění „cévních křečí“ současně snižují krevní tlak a nebývají pacientkami tolerovány. Pomoci mohou lokálně aplikované přírodní látky s vasodilatačním účinkem. Nejdůležitější je však prevence prochladnutí, nošení teplého oblečení a kvalitní rukavice. V případě sekundárního RF je nutná léčba základního vyvolávajícího onemocnění.